Piękny i zadbany ogród to wizytówka każdego domu. Nie ma nic wspanialszego niż obiad na tarasie w otoczeniu kwitnących kwiatów czy śniadanie na zielonej, gęstej trawie. Niestety, ale efekty wysiłków włożonych w pielęgnacje przydomowego ogrodu mogą skutecznie popsuć chwasty. Wyrastają wokół drzew i krzewów, pomiędzy warzywami w rabatach oraz na ścieżkach. Sprawiają, że ogród wygląda nieestetycznie, a rośliny zaczynają marnieć.

Ważne jest, aby w porę zacząć działać, zanim opanują całą powierzchnię ogrodu. W jaki sposób chwasty wpływają na kondycję przydomowego ogrodu? Przede wszystkim zabierają kwiatom, krzewom i warzywom wodę oraz składniki pokarmowe. Ponieważ rozmnażają się poprzez nasiona przenoszone przez wiatr, w bardzo szybkim tempie mogą opanować cały ogród, jeśli nie będziemy z nimi walczyć. Zastosowanie chemicznych środków chwastobójczych w przydomowym ogrodzie nie zawsze jest konieczne. Na niewielkim areale warto spróbować zwalczać niepożądane rośliny domowymi sposobami.

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym, mechanicznym usuwaniu chwastów. Pielenie ogrodu należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu przez cały okres trwania okresu wegetacyjnego. To pozwoli ograniczyć rozrastanie się chwastów. Warto wykonywać ekologiczne opryski z octu, który jest mniej inwazyjny niż środki chemiczne. Popularne jest również podlewanie chwastów roztworem z mydła.