Chwasty swoją obecnością potrafią popsuć wygląd nawet najpiękniejszego ogrodu. Co więcej, trudno się je zwalcza, co sprawia, że są zmorą wielu ogrodników, działkowiczów i plantatorów. Jednym z najbardziej popularnych chwastów występujących w Polsce jest pępawa zielona. Prezentujemy kilka informacji na temat tego chwastu oraz sposoby walki z nim. Pępawa zielona to chwast należący do rodziny astrowatych. Charakteryzuje się pierzasto porozcinanymi liśćmi, o ząbkowanym zakończeniu i wysokiej, rozgałęzionej łodydze.

Roślina osiąga wysokość od dwudziestu do nawet stu centymetrów. Pępawę można łatwo odróżnić od innych kwiatów z rodziny astrowatych po czerwonym zabarwieniu dolnej części łodygi i liści. W okresie kwitnienia, który przypada na okres od czerwca do października, występują żółtawe kwiaty, które mają formę wielopłatkową i ułożone są w koszyczki.

środek na owady

Pępawa zielona rośnie najlepiej w glebach gliniastych i bogatych w składniki pokarmowe. Pępawę zieloną najczęściej można znaleźć na polach, łąkach i w zaroślach, ale zdarza się, że pojawia się w ogrodach czy uprawach roślin użytkowych. Jak skutecznie zwalczać pępawę? Można usuwać ją metodami mechanicznymi, ale może być trudno o dobre efekty.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnych preparatów chwastobójczych przeznaczonych do likwidowania z uprawianych terenów pępawy zielonej. Poleca się zastosowanie oprysków z chemicznych środków na chwasty, w których substancją aktywną jest mekoprop-P lub dikamba.