Promienie słoneczne, woda oraz żyzna gleba nie zawsze są wystarczające do prawidłowego rozwoju rośliny. Rolnicy, plantatorzy i ogrodnicy zdają sobie sprawę, że duże znaczenie mają także składniki mineralne, które należy roślinie dostarczać, takie jak na przykład: azot, magnez, fosfor czy mangan. Warto wiedzieć, że w sklepach ogrodniczych jest szeroki wybór nawozów i bez odpowiedniej wiedzy, może być ciężko wybrać odpowiedni. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat różnych rodzajów nawozów.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nawozy mineralne można podzielić na nawozy jedno- lub wieloskładnikowe. Nawozy jednoskładnikowe zaleca się stosować wtedy, gdy w glebie występuje niedobór określonego pierwiastka, na przykład fosforu. Z kolei nawozy wieloskładnikowe to takie, które zawierają kilka substancji niezbędnych dla rozwoju jakiejś rośliny. W sklepach można również spotkać nawozy wolnodziałające, które najczęściej występują w postaci granulek, które stopniowo uwalniają substancje odżywcze do gleby.

Dzięki tego typu nawozom roślina ma stały dostęp do składników pokarmowych. Biorąc pod uwagę postać nawozu wyróżnia się nawozy w granulkach oraz w płynie. Nawozy w granulkach, czyli w postaci proszku lub małych kuleczek rozsypuje się wokół rośliny i miesza z ziemią. Z kolei nawozy w płynie rozpuszcza się w wodzie, a następnie nimi podlewa lub opryskuje się roślinę. Warto również pamiętać o nawozach organicznych, które są ekologiczne, na przykład kompost, obornik czy gnojówka.