Ładny, zadbany trawnik stanowi tło dla kwitnących krzewów i kwiatów w ogrodzie. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby utrzymać go w dobrej kondycji i odpowiednio pielęgnować w całym okresie wegetacyjnym, czyli od nadejścia wiosny aż do późnej jesieni.

Sposobem na piękny, zielony trawnik, pozbawiony chwastów i szkodników jest odpowiednie odżywianie w określonych okresach rozwoju. Już w marcu warto pomyśleć o pierwszych nawozach.

Doskonale sprawdzą się granulowane nawozy przeznaczone do stosowania w niskich temperaturach. Ponadto wraz z nadejściem wiosny warto zastosować nawozy płynne poprawiające odporność trawnika, dzięki czemu trawnik już w kwietniu uzyska świeży, zielony kolor.

Jeżeli zauważalne są chwasty, które przetrwały zimę, należy wykonać oprysk na chwasty, dzięki któremu usunięte zostaną stokrotki, koniczyny czy mlecze. Latem, w czerwcu i lipcu również warto zastosować nawóz granulowany oraz oprysk, który dostarczy trawnikowi składników odżywczych.

Aby trawa pomimo słońca zachowała soczysty zielony kolor, trzeba wybierać preparaty z żelazem o działaniu ochronnym i wzmacniającym. Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są środki spowalniające wzrost trawnika, dzięki czemu nie będzie trzeba często go kosić.

Przed nadejściem jesieni należy opryskać trawę preparatami zwalczającymi szkodniki oraz zabezpieczającymi go przed nadejściem niskich temperatur, co zagwarantuje ładny wygląd trawnika wraz z nadejściem wiosny. Dobierając preparat warto zwrócić uwagę na etykietę, gdzie powinien być opisany sposób działania oraz zawarte w nim substancje.