Mlecz polny to powszechnie występujący chwast w Polsce, najczęściej w ogrodach, na łąkach i w zaroślach oraz w zbożach i roślinach okopowych. Jest prawdziwą zmorą ogrodników i rolników. Nawet przy wykonywaniu odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i szczególnej dbałości o ogród lub uprawy, trudno jest go zwalczyć, ponieważ zalicza się go do chwastów średnio wrażliwych. Przedstawiamy kilka informacji na temat mlecza polnego – jak wygląda i jak go usunąć z ogrodu. Mlecz polny należy do chwastów wieloletnich, co sprawia, że jest bardzo uciążliwy w zwalczaniu.

Ma bardzo skromne wymagania glebowe i klimatyczne, ale do wzrostu i rozwoju potrzebuje dużej ilości składników pokarmowych oraz wody. To powoduje, że stanowi konkurencję dla innych roślin i pozbawia je cennych substancji, co objawia się marnieniem roślin i zmniejszeniem plonów. Cechą charakterystyczną mlecza polnego jest biały mleczny sok, który jest trujący. Mlecz polny zaliczany jest do rodziny astrowatych. Dojrzała roślina może osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości.

Liście mają kształt eliptyczny i ząbkowane końce. W okresie kwitnienia występują kwiaty ułożone w koszyczki, w kolorze żółtym. Bardzo łatwo go pomylić z mleczem zwyczajnym. Jak go zwalczać? Przede wszystkim konieczne jest zastosowanie preparatu przeznaczonego do usuwania mlecza polnego. Jako że jest to chwast średnio wrażliwy na działania środków chwastobójczych, należy zwrócić uwagę na zalecaną dawkę i w razie potrzeby po kilku tygodniach powtórzyć zabieg odchwaszczania terenu.