Pielęgnacja działki lub ogrodu wymaga sporo pracy i wysiłku. Regularne pielenie, przekopywanie ziemi, podlewanie, zwalczanie szkodników to sposób na piękny i zadbany ogród. Pojawiające się chwasty mogą skutecznie popsuć efekty naszej pracy. Prezentujemy kilka sposobów na zwalczanie, usuwanie i zapobieganie występowaniu chwastów na działce.

Chwasty nie wpływają pozytywnie na roślinność na działce. Powodują, że rośliny słabiej rosną i zaczynają chorować. Najprościej mówiąc, to właśnie za sprawą chwastów kwiaty, krzewy, warzywa marnieją. Często próby walki z nimi kończą się fiaskiem.

Otóż trzeba wiedzieć, że chwasty to rośliny o bardzo silnym systemie korzeniowym oraz przystosowane do rozwoju w nawet najgorszych warunkach. Istotne jest, aby regularnie usuwać chwasty. W przypadku niedużych działek nie jest konieczne stosowanie herbicydów. Ekologiczne sposoby powinny być wystarczające.

Przede wszystkim, zanim założysz ogród i posiejesz warzywa, kwiaty, a nawet trawnik, warto abyś przeprowadził zabieg odchwaszczania. Należy dokładnie przekopać glebę i usunąć nawet najmniejsze fragmenty chwastów. Po kilku tygodniach trzeba powtórzyć czynność. W ten sposób przygotowana ziemia zagwarantuje, że świeżo założone rabaty nie zarosną chwastami.

Ponadto takim sposobem można się pozbyć chwastów wieloletnich, niezwykle trudnych do zwalczania. W okresie wegetacyjnym, czyli wraz z nadejściem wiosny aż do końca jesieni należy systematycznie wyrywać chwasty. Skuteczną metodą walki z chwastami jest również ściółkowanie ziemi na działce, zwłaszcza w okolicy drzew i krzewów. Dzięki temu chwasty mają ograniczony dostęp do światła i obumierają.

Sprawdzonym sposobem jest również podlewanie chwastów nierozcieńczonym octem, roztworem mydła czy olejem jadalnym.