Dobre warunki panujące na boisku sportowym są konieczne, aby móc przeprowadzać treningi i rozgrywki meczowe. Wbrew pozorom, stan boiska ma bardzo duży wpływ na technikę gry piłkarzy. Chwasty, ubytki, nierówna powierzchnia, czyli najprościej mówiąc słaba kondycja trawnika to nierzadki widok na polskich boiskach sportowych.

Trzeba wiedzieć, że nieciekawe warunki panujące na murawie nie tylko utrudniają grę piłkarzom, ale również przyczyniają się do kontuzji. Nie wystarczy tylko regularne koszenie trawy, ubijanie jej walcem czy podlewanie, konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, dzięki czemu na boisku będą dobre warunki do gry. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nie należy stosować preparatów rolniczych do nawożenia murawy boiska sportowego.

Środki stosowane w rolnictwie zawierają azot, który bardzo szybko się wymywa i w tym przypadku nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Przy nawożeniu boisk piłkarskich niezbędne są nawozy ze środków specjalistycznych, przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji murawy sportowej. Działają one nieco inaczej niż preparaty rolnicze czy ogrodnicze.

Ponadto należy wybierać środki o dużej zawartości składników mineralnych i regularnie wykonywać nawożenie, ponieważ boiska piłkarskie budowane są na podłożu piaszczystym. Zaleca się, aby nawozy tego typu preparatami wykonywać co najmniej raz w miesiącu. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby preparat rozmieścić równomiernie na powierzchni murawy. Dzięki temu nie wystąpią przebarwienia.